Зеленият център за устойчиви финанси и енергетика проведе последна за годината стратегическа среща Green Talks
„Щастлив съм, че Green Talks успя да се наложи като инициатива с реална добавена стойност, както за компаниите-участници, така и за по-широката общност на Зеления център. Възможността да се докоснем до реални казуси от практиката с вече разработени емпирични и дългосрочни решения е показателна за устойчивия напредък на българския бизнес във всичките му най-значими сектори и в много случаи позиционира български компании сред ESG пионерите на Европа. Вярвам, че и следващото издание на Green Talks ще бъде същo толкова значимо и очаквам с нетърпение да подновим срещите ни в началото на следващата година.“ заяви доц. д-р Маню Моравенов, председател на Зеления Център.
Участие в последната среща от поредицата взеха представители на Национална електрическа компания ЕАД, ENERY и Аурубис България АД. Като фокус в представянето на НЕК ЕАД беше поставено доброто корпоративно управление, съобразено със стандартите на ОИСР, което позволява на компанията да развива своята дейност съгласно най-добрите световни практики. Социалните инициативи на НЕК ЕАД са от особена значимост в среда на динамичен пазар на труда, играeйки важна роля за устойчивия растеж, разглеждан както като отговорност към природата, така и с мисъл за дългосрочното развитие на компанията. Представители на НЕК ЕАД споделиха с аудиторията конкретни решения, които внедряват в разработката на свои проекти, сред които модернизацията на ПАВЕЦ и ВЕЦ обекти, развитието на нови и съществуващи такива, усилията им по запазване на биоразнообразието и успешният модел на полово равноправие в управлението на компанията.
ENERY споделиха за свои енергийни проекти в дванадесет европейски държави, включващи слънчеви, вятърни и водни централи. Участниците в срещата се запознаха подробно с концепцията на дългосрочните договори за изкупуване на енергия, известни като PPA. Благодарение на PPA, консуматорът на енергия получава предвидимост на разходите и гарантирано намаляване на въглеродния отпечатък от дейността, а ENERY разказаха за свои успешни проекти в България, но и трансгранични такива, предоставящи мощности от обектите им в страната на румънски консуматори. Засегнати бяха и социални политики на компанията, които включват добро взаимодействие с местни общности и подкрепата в рехабилитацията на общинска социална инфраструктура.
Последни в своето представяне бяха Аурубис България АД, които разказаха за своя напредък при управлението на работните процеси, свързани с растящите регулаторни изисквания и готовността им да представят своя първи доклад на ниво група, съгласно CSRD директивата и ESRS стандартите за докладване. Металургията има пряк въглероден отпечатък, като Аурубис България АД развиват своя програма от 2018 г. за постигане на въглероден неутралитет до 2050 г. С тази цел в производствения комплекс на компанията в България вече функционира собствена система от фотоволтаични паркове, която предстои да се разрастне в следващите няколко години. Приоритет за компанията е и оптимизацията на производствения комплекс, която ще завърши през 2027 г. и допълнително ще редуцира зависимостта ѝ от високоемисионни горива.
Финал на срещата даде Боян Рашев от EY denkstatt, който сподели своя опит с докладването на практика и даде ценни насоки как компаниите да структурират своите първи годишни доклади по устойчивост.
Участие в последната среща от поредицата взеха представители на Национална електрическа компания ЕАД, ENERY и Аурубис България АД. Като фокус в представянето на НЕК ЕАД беше поставено доброто корпоративно управление, съобразено със стандартите на ОИСР, което позволява на компанията да развива своята дейност съгласно най-добрите световни практики. Социалните инициативи на НЕК ЕАД са от особена значимост в среда на динамичен пазар на труда, играeйки важна роля за устойчивия растеж, разглеждан както като отговорност към природата, така и с мисъл за дългосрочното развитие на компанията. Представители на НЕК ЕАД споделиха с аудиторията конкретни решения, които внедряват в разработката на свои проекти, сред които модернизацията на ПАВЕЦ и ВЕЦ обекти, развитието на нови и съществуващи такива, усилията им по запазване на биоразнообразието и успешният модел на полово равноправие в управлението на компанията.
ENERY споделиха за свои енергийни проекти в дванадесет европейски държави, включващи слънчеви, вятърни и водни централи. Участниците в срещата се запознаха подробно с концепцията на дългосрочните договори за изкупуване на енергия, известни като PPA. Благодарение на PPA, консуматорът на енергия получава предвидимост на разходите и гарантирано намаляване на въглеродния отпечатък от дейността, а ENERY разказаха за свои успешни проекти в България, но и трансгранични такива, предоставящи мощности от обектите им в страната на румънски консуматори. Засегнати бяха и социални политики на компанията, които включват добро взаимодействие с местни общности и подкрепата в рехабилитацията на общинска социална инфраструктура.
Последни в своето представяне бяха Аурубис България АД, които разказаха за своя напредък при управлението на работните процеси, свързани с растящите регулаторни изисквания и готовността им да представят своя първи доклад на ниво група, съгласно CSRD директивата и ESRS стандартите за докладване. Металургията има пряк въглероден отпечатък, като Аурубис България АД развиват своя програма от 2018 г. за постигане на въглероден неутралитет до 2050 г. С тази цел в производствения комплекс на компанията в България вече функционира собствена система от фотоволтаични паркове, която предстои да се разрастне в следващите няколко години. Приоритет за компанията е и оптимизацията на производствения комплекс, която ще завърши през 2027 г. и допълнително ще редуцира зависимостта ѝ от високоемисионни горива.
Финал на срещата даде Боян Рашев от EY denkstatt, който сподели своя опит с докладването на практика и даде ценни насоки как компаниите да структурират своите първи годишни доклади по устойчивост.
още новини
150 компании попадат във втория годишен ESG доклад на Зеления център
10.06.2026
София, 10 юни 2026 – Вторият годишен доклад, изготвен от тинк танк-а Център за устойчиви финанси и енергетика (Зелен център) беше представен тази седмица в Института за икономически изследвания на БАН.
прочети повече
Как отчита българският бизнес своя ESG напредък
28.05.2025
София, 27 май 2025 – Първият доклад, изготвен от тинк танк-а Център за устойчиви финанси и енергетика (Зелен център) беше представен във вторник, 27-и май в Софийския университет. Докладът е посветен на това как български дружества отчитат своята устойчивост. Проучването, изготвено от екип на Зеления център, Българска фондова борса, както и консултанти в лицето на проф. д. ик. н. Виржиния Желязкова, проф. д-р Даниела Бобева, доц. д-р Марина Стефанова, проф. д-р Спартак Керемидчиев и др., обхваща 214 български дружества, включително банки, държавни предприятия, публични дружества и енергийни компании.
прочети повече
Green Tallks за пакета „Омнибус“ и настоящия „устойчив вакуум“
24.04.2025
София, 24 април 2025 – Зеленият център за устойчиви финанси и енергетика проведе първата за годината стратегическа среща Green Talks посветена на решенията и предизвикателствата след приемането на пакета „Омнибус“. Форматът Green Talks е платформа за обединение и обмен на информация между водещи и икономически значими представители на големия бизнес в България. Green Talks насърчава диалога и сътрудничеството с цел по-добро разбиране и адаптиране към динамичната регулаторна среда, като същевременно създава възможност за споделяне на добри практики и решения. Първото издание за 2025 г. беше с фокус върху регулаторните промени и изисквания в сферата на устойчивостта. Домакин на събитието беше EY Denkstatt.
прочети повече